Geçici Kimlik Belgesi İle Yurt Dışına Çıkılabilir mi?

Yeni T.C. Kimlik kartı için müracaat ettiniz, 15 günde gelmesi gereken kimlik kartınız, yoğun ilgiden dolayı basımı gecikti. Yurt dışına çıkmanız gerekmekte. Peki bu durumda ne yapmanız gerekmekte? Nüfus müdürlüğünden verilen geçici kimlik belgesi ile yurt dışına çıkabilir misiniz?

Pasaportle seyahat edilmesi gereken ülkelere gidiş için asıl belge pasaportunuz. Ancak bazı durumlarda pasaportunuz ile karşılaştırılmak üzere sizden kimlik kartı istenebilir. Bu durumlarda geçici kimlik belgenizi göstermeniz sorun teşekkül etmez.

Pasaport ve Kimliksiz güvenlik kontrollerinden uçağa geçiş yapamayacağınızdan, kimlik yerine geçen herhangi bir evrağı kullanabilirsiniz.

Ancak Türkiye’den sadece kimlik belgesiyle gerçekleştirilecek seyahatlerde Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) 9303 belgesindeki standartlara uygun, “fotoğraflı” kimlik kartı zorunluluğu bulunmaktadır.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Seyahat Belgesi Olarak Kullanılan TC Kimlik Kartları” konulu genelgesinde, Türkiye’den KKTC ile ikili anlaşmaların imzalandığı ülkelere giriş çıkışlarda fotoğraflı kimlik şartı getirildi.

Moldova, Ukrayna, Gürcistan ve Azerbaycan’a, uluslararası mevzuatın öngördüğü Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) 9303 belgesindeki standartlara uygun kimlik kartları ile giriş-çıkış yapılabilecek.

 

Kimlik yerine geçen belgeler;

  • Sürücü Belgesi (kimlik numarası işlenmiş)
  • Evlilik Cüzdanı
  • Nüfus kayıt örneği (mühürlü ve yetkili kişi tarafından imzalı)
  • Bebekler için, doğumdan bir ay sonrasına kadar geçerli olan doğum belgesi (ebeveyn kimliği ile beraber)
  • Nüfus müdürlüğünden verilen geçici kimlik belgesi (mühürlü ve yetkili kişi tarafından imzalı)

İç Hatlarda Nüfus Cüzdanını Unutanlara Geçici Kimlik Belgesi
2016 YILI  Şubat ayında yürürlüğe giren ve sadece iç hatlarda seyahat sırasında nüfus cüzdanlarını unutan yolcuları kapsayan “Geçici Kimlik Belgesi” uygulaması sürüyor.

 

(Visited 7.576 times, 3 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir