Nüfus Adres Değişikliği Randevu Alabilirsiniz.

Nüfus Adres Değişikliği NVİ Randevu Alabilirsiniz. Yeni adrese mi taşındınız, yazlık adresinizi ikinci adres olarak mı kaydettireceksiniz, yoksa ilk defa adres kaydı mı yaptıracaksınız? Büyük bir ihtimalle ne yapacağınızı biliyorsunuzdur.

Belki adres bilginiz yoktur henüz. Belki de hiç ikametgah kaydınız olmayabilir veya ilk defa adres değişikliği yapacak olabilirsiniz. Bu nedenle adres değişikliği veya yeni adres kaydı nüfus müdürlüğünde nasıl yapılır bilmiyor olabilirsiniz. Bunu bilen bazı vatandaşlar nüfus müdürlüğüne gitmeden e devlet üzerinden adres kaydı yaptılar veya ikametgahını değiştirdiler veya nvi nüfus adres kaydı randevusu alarak nüfus müdürlüğünde işlemlerini yaptılar.

Eğer siz de yeni adres kaydı yapacaksanız veya eski evinizden taşındığınız için adres değişikliği yapacaksanız; o zaman size en yakın nüfus müdürlüğüne başvurabilir veya e-devlet şifrenizle internetten adresinizi değiştirebilirsiniz.

Sonuç olarak, NVİ Nüfus ADRES KAYIT Randevu aldığınız zaman adres değişikliği için başvuru randevusu almış olacaksınız.  Ayrıca boş konuta adres kaydı yaptıracak olan, dolu konuta adres kaydı yaptıracak olan (muvafakat gerekir) olan vatandaşlarımız; https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi kolayca işlemlerini yapabilmektedirler.

Nüfus Müdürlüğünden Adres Değişikliği Randevumu Nasıl Alabilirim?

  1. https://randevu.nvi.gov.tr  internet adresinden veya Alo 199 çağrı merkezinden, “NVI Mobil” akıllı telefon uygulamasından randevu alabilirsiniz.
  2. Adres değiştirecek kişi iseniz bizzat müracaat edebilirsiniz.
  3. Randevu günü/saatinde, İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek, sıramatikten SIRA NUMARASI alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İkametgah değişikliği, belirli dönemlerde hemen her vatandaşın ihtiyacı olan işlemlerden birisidir. Farklı bir şehir veya mahalleye taşınılması durumunda Bakanlığımızın Nüfus Müdürlüklerine bildirilmesi gereken ikametgah değişikliği, birkaç adımda kolayca tamamlanabiliyor. Peki, E-Devlet üzerinden ikametgah değişikliği nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler;

İkametgah adresleri değişmek zorunda kalan vatandaşların merakla araştırdığı E-Devlet’ten adres değişikliği bildirimi, e-imza, mobil imza ya da SMS doğrulaması ile gerçekleştiriliyor. Peki, E-Devlet’ten adres değişikliği nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında adımlar:

NVİ Adres Kayıt butonunu tıklayıp gerekli bilgileri yazıp sayfaya girdiğinizde karşınıza gelen sayfadaki “Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.” Ve “Kendim ve aynı konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.” Seçeneklerinden size uygun olanını işaretleyip, taşınma tarihi bölümüne geçin.

Tüm bilgilerin doldurulmasıyla birlikte sonraki sayfada adres bilgileri talep edilecek.
Yerleşim yeri ve/veya diğer adres seçimi için, “Adres Bul” düğmesine tıklayınız. Adres seçim ekranı açılacaktır. Açılan ekrandan bildirimde bulunacağınız adresi seçiniz.

Bu işlemi de tamamladıktan sonra bildirim yöntemi olarak mobil imza, elektronik imza ve SMS ile doğrulama seçeneklerinden birisini seçiniz. Mobil ve elektronik imza operatörler tarafından sağlandığı için SMS ile doğrulama daha erişilebilir bir yöntem olacaktır.

Ardından ilerle tuşuna bastıktan sonra cep telefonuna gelen doğrulama kodunu sayfaya girip tescil işlemine geçiş yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden yapılacak adres beyan işleminde süresi için yapılan beyanlar haricinde geç beyan yapılması halinde sistem üzerinden de görüleceği gibi 86 TL para cezası uygulanmaktadır.

Bunu gören vatandaşların 7 gün içerisinde nüfus müdürlüğüne gelerek parayı peşin yatıracağını ibraz etmesi halinde bu ceza 65 TL’ye düşecektir. Adres beyan işlemi sırasında beyan yapılacak adres dolu gözüküyorsa e-devlet üzerinden muvafakatlı işlem yapılıyor.

(Visited 735 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir