Nüfus Vatandaşlık İşleri Randevu Alabilirsiniz

Nüfus Vatandaşlık İşleri Randevu Alabilirsiniz. İl Nüfus Müdürlüklerinden vatandaşlık başvuru işlemleri için randevu almak isteyen kişiler yalnızca Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa illerinde randevu alabilmektedirler. Vatandaşlık başvuruları diğer İl Müdürlüklerinde randevusuz olarak devam etmektedir.

VATADAŞLIK RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ

Yabancı yatırımcıların vatandaşlık başvuruları için İstanbul Avrupa Yakası Nüfus Hizmetleri Merkezinden ( Cevizlibağ) randevu alınabilmektedir.

Büyük bir ihtimalle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık İşlemleri randevu uygulaması hakkında bilginiz vardır.

 

Türk Vatandaşlığının kazanılmasında başvurular yurt içinde yerleşim yerinin bulunduğu valiliğe (il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü), yurt dışında ise dış temsilciliklere bizzat veya bu hakkın kullanılmasına ilişkin özel vekâletname ile yapılır. Posta ile yapılan müracaatlar kabul edilmez.

Doğumla kazanılan Türk vatandaşlığı, soy bağı veya doğum yeri esasına göre kendiliğinden kazanılır. Doğumla kazanılan vatandaşlık doğum anından itibaren hüküm ifade eder.

Soy Bağı Esasına Göre Kazanılan Vatandaşlık: 

Soy bağı ile kazanılan vatandaşlık, çocuğun doğumu anında soy bağı ile bağlı bulunduğu Türk vatandaşı ana veya babanın vatandaşlığını kazanmasını ifade eder.

Soy bağı ile Türk vatandaşlığının kazanılmasında; ana veya babadan yalnız birinin, doğum anında Türk vatandaşı olması yeterli olup diğerinin yabancı bir devlet vatandaşı olması Türk vatandaşlığının kazanılmasına engel teşkil etmez.

On Sekiz Yaşını Tamamladıktan Sonra Doğuma İlişkin Yurtdışından Yapılan Bildirimler :

Yurt dışında yaşayan ve on sekiz yaşını tamamladığı halde doğumuna ilişkin bildirimde bulunulmayan kişilerin aile kütüğüne tescili, Türk vatandaşı ana veya babadan dolayı Türk vatandaşlığını kazandıklarının Bakanlıkça yapılacak inceleme sonucunda tespiti halinde mümkündür.

Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ ​

Başvuruda İstenilen Belgeler ve Başvuru Makamı ve Usul için TIKLAYINIZ

(Visited 158 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir